Jakie książki kupić do nauki z biologii?

Wydawać by się mogło, że samo czytanie podręcznika wystarczy, by przyswoić najważniejsze informacje, szczególnie na poziomie podstawowym z biologii. W praktyce okazuje się jednak, iż często to nie działa. Sprawdziany bowiem to przecież swego rodzaju zbiory zadań. By się więc do nich odpowiednio przygotować, trzeba ćwiczenia takie regularnie rozwiązywać. Pomóc w tym mogą karty pracy takie jak "Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe" autorstwa Jolanty Loritz-Dobrowolskiej

Przygotowanie do matury z biologii wymaga zakupu zestawu kilku podręczników, podzielonych według objętości materiału, wydanych przez wydawnictwa, które się w takich książkach specjalizują. Bardzo rozległa wiedza osadzona w różnych książka może okazać się przydatna na maturze. Z kolei publikacja “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” sprawi, że nie będzie nam brakować szczegółowych zadań.

Repetytoria, vademeca i tak dalej

Vademecum jest to praktyczne streszczenie kilku zaawansowanych podręczników biologii, które w prosty sposób zawiera wszystkie istotne wiadomości z tych podręczników. Oprócz tego posiada ono przejrzyste schematy niespotykane w podręcznikach, ułatwiające zrozumienie pewnych mechanizmów. Jest to świetna książka, gdy chcemy zapamiętać jakąś informację, sprawdzić coś podczas wykonywania zadań, a nie wertować godzinami podręczniki w poszukiwaniu interesującego nas zagadnienia.

Zbiory kart pracy. Co wybrać?

Z pewnością jest wiele arkuszy i kart pracy do rozwiązania. Do zadań w zbiorach, takich jak “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” (https://www.taniaksiazka.pl/biologia-3-karty-pracy-zakres-podstawowy-szkoly-ponadpodstawowe-jolanta-loritz-dobrowolska-p-1542266.html), są dołączone klucze, z którymi bez problemu przeanalizujemy odpowiedzi. Równocześnie przyjrzyjmy się innym kolekcjom. Ogólnie rzecz biorąc, w biologii, podobnie jak w chemii, im więcej problemów rozwiążemy, tym łatwiej jest rozwiązać następny. Uważajmy na swoje odpowiedzi, ponieważ muszą być one zgodne z kluczem. Świetne są też zadania z CKE i ze wszystkich innych miejsc, które można znaleźć w Internecie. Nie zapomnijmy zapoznać się z kluczem do tych arkuszy.

Jak się uczyć?


Sama metoda nauki jest bardzo ważna. Na samym początku rozwiążmy zadania w podręczniku oraz zeszycie ćwiczeń, który jest dołączany do danego podręcznika. Później sprawdźmy się w zadaniach zamkniętych. Jeżeli rozwiążemy zadanie w ciągu minuty, to świetnie, bo tyle jest przeważnie na zrobienie danego zadania. Jak się uda, możemy uznać się za eksperta.